Proktolodzy - Proktolog dr med Zbigniew Kudelski - o przyczynach świądu odbytu.

MEDserwis.pl > Proktolodzy >Proktolog dr med Zbigniew Kudelski - o przyczynach świądu odbytu.

Proktolog dr med Zbigniew Kudelski - o przyczynach świądu odbytu.

Krępująca dolegliwość – proste leczenie?

Jedną z najczęstszych dolegliwości proktologicznych jest świąd odbytu

Świąd odbytu może być wtórny, czyli towarzyszyć innym chorobom odbytu jak: szczelina odbytu, duże żylaki odbytu/hemoroidy/II-IV stopnia i częste biegunki.

Może być też świąd samoistny, któremu nie towarzyszą inne choroby proktologiczne i którego główną przyczyną jest nadmiar higieny/nadmiar mycia/ i używania środków myjących.

Nadmiar mycia powoduje zniszczenie tłuszczowej warstwy ochronnej skóry w okolicy odbytu, czyli łoju, co skutkuje podrażnieniem skóry, pieczeniem i swędzeniem prowadzącym do drapania i uszkodzenia naskórka w okolicy odbytu.

Żeby uspokoić swędzenie należy ograniczyć mycie tej okolicy do niezbędnej konieczności i stosować kremy ochronne i przeciwzapalne.

Nadmieniam, że częstą przyczyną świądu jest ostatnio modne stosowanie chusteczek nawilżanych. Ostrzegam więc, przed ich stosowaniem do higieny okolicy odbytu.

Nadal najlepsza do mycia jest zwykła letnia woda, która nie niszczy lipidowej warstwy ochronnej skóry.

Świąd odbytu jest na tyle przykrą dolegliwością, że potrafi uniemożliwić normalne funkcjonowanie, szczególnie wtedy, gdy objawy nasilają się w nocy i utrudniają wypoczynek i sen.

Jeżeli zalecenia w zakresie stosowania odpowiedniej pielęgnacji nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, problemu nie należy lekceważyć. Konsultacja z lekarzem specjalistą pozwoli zdiagnozować przyczyny i zastosować odpowiednie leczenie.

zdjeciedr med. Zbigniew Kudelski:
specjalizacje:
- chirurgia - I o
- torakochirurgia - II o
- proktologia - choroby odbytu i jelit

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9827 [cc_f] => 918 )